Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Ivan Kučera oplývá extraligovými zkušenostmi, které využívá ve 2. Lize na severu Čech.
Ivan Kučera oplývá extraligovými zkušenostmi, které využívá ve 2. Lize na severu Čech. (autor: rshbcechysever.rajce.idnes.cz)

Body mě nezajímají, hlásí skromný vůdce ústeckých Ještěrů Kučera 


Datum: 01. 05. 2019
Autor: Roland Baxa
Sdílej přes:

Ivan Kučera – jeden ze zakladatelů týmu, vedoucí, trenér, kapitán, hráč a také hvězda měsíce dubna dle redakce hokejbal.cz. Ano to vše je tvrdý obránce, který má zkušenosti i s nejvyšší hokejbalovou soutěží. Na severu Čech byste málo hledali obránce, jenž ke své tvrdé hře dokáže přidat i pěkný bodový příspěvek do osobních statistik. Jeho střely zejména při přesilové hře jsou noční můrou většiny brankářů na severu Čech. Na několik otázek ohledně sezony a přicházejícího play off odpověděl skromný vůdce Ještěrů.

Kluci mi hodně se vším pomáhají


Jak je těžké mužstvo prakticky řídit, trénovat a zároveň ještě plnit roli kapitána? Zbývá čas se plně soustředit na svou hru?
Musí zbývat! Ale kluci mi hodně pomáhají, máme ty role rozdělené, každý funguje na něco, flašky, dresy, pokuty, atd. I pro trenérskou roli mám stanovené dva „asistenty“ který mi dost pomůžou například s tvorbou sestavy na daný zápas. Důležité je, se i připravit, kluci mají jasně dáno už před zápasem, kdo za jaké situace půjde na hřiště, já už pak dělám jen drobné úpravy a můžu se víc soustředit na roli hráče. Což je stále i moje priorita. Jsem si vědom, že díky tomu nemůžu ten zápas pak vnímat tak, jako kdybych byl „pouze“ trenér. Takže se i snažím si nechat místy poradit. Zatím to funguje, až nebudu jedno nebo druhé zvládat, tak uvidíme co dál.

Základní část jste zakončili na druhé pozici. Převažuje tedy spokojenost s tímto umístěním?
Samozřejmě, kluci celý rok šlapali jako stroj, většinu zápasů jsme měli bez problémů pod kontrolou, druhé místo v základní části je pro play off v podstatě stejné jako to první, takže spokojenost.

Individuální statistiky vůbec neřeším


Dařilo se vám i v individuálních statistikách, když jste zaznamenal 30 kanadských bodů, což je na obránce slušná porce. Jak jste spokojen tedy se svým výkonem v základní části?
Tohle vůbec neřeším, hraju to, co je potřeba, aby šlapala lajna, potažmo tým, body mě nezajímají! Jasně, že jsou důležité, bez nich by se nevyhrávalo, ale myslím to tak, že je mi úplně jedno, kdo z toho týmu ten gól dá. Vím, že je to klišé, ale u mě to tak prostě je, na individuální statistiky jsem se poprvé podíval, asi až v půlce března, a to primárně proto, abych zjistil, kdo má kolik startů a vyšší trestů. A to, že se občas k něčemu připletu, tak to je logický, jako trenér se můžu nominovat do přesilovek atd. (smích).

S Ještěry máte za sebou už první dva duely čtvrtfinále, které jste oba těsně vyhráli. Jak náročná utkání to byla?
Hodně, Chomutov je klasický model týmu, který co se týče složení, vypadá úplně jinak v základní části a úplně jinak do play off, kdy například už skončila sezona hokejovým soutěžím. Kvalita je zde znát, pokud by v tomto složení hráli celý rok, pohybovali by se v úplně jiných patrech tabulky, než tomu ve skutečnosti bylo. Ale pro nás jedině dobře, s kvalitou soupeře roste i ta naše a čím více zápasů, kde musíme bojovat o každý balonek od první do poslední minuty na 110%, tím lépe. Navíc nám ještě chyběl bodový příspěvek našeho nejproduktivnějšího hráče Lukáše Wágnera, který reprezentoval na mezinárodním turnaji 3 na 3 v Bratislavě, na mečbol v Chomutově už ale bude ready!!

Kluci jsou schopni výborných výkonů


Minulý rok jste skončili těsně pod vrcholem ve finále právě s Dandy Chomutov. Je letos tedy cílem zlatá medaile?
Po loňském překvapivém, ale zaslouženém úspěchu, jsme přes léto ještě malinko posílili, výsledkem čehož byla vydařená základní část. Play off je ale úplně jiná soutěž, všichni to děláme právě kvůli těmhle dvěma měsícům! Každý pak do toho jde s úplně jiným nasazením, zápasy mají úplně jiný náboj, kdo se tomuhle nepřizpůsobí, nemá naději na úspěch!! Takže s nějakými sny o titulu jsem hodně opatrný. Každopádně po tom, co jsem viděl loni, a i letos ty dva zápasy s Chomutovem, myslím to, čeho jsou kluci schopni, tak můžu s klidem říct, že na finále máme! Ale kdyby hráli své maximum, tak to platí o dalších pěti šesti týmech, co se dostaly do play off. Je to dlouhá cesta, snažíme se jít zápas od zápasu, třetinu po třetině, střídání po střídání a ono to nějak dopadne.

Minulý rok vás doprovázela početná skupina fanoušků. Počítáte s podobnou podporou i letos? Tuším, že tam byla slíbená nějaká pivečka za zelené oblečení.
Jo to byla, napadlo nás, to lidem trochu zpříjemnit. Pak na konci května, případně začátek června, kdy se finále hraje, už je celkem teplo a pivko myslím bodlo. Je pravda, že to asi mělo i svůj efekt, na rozhodujícím pátém zápase v Chomutově jsme měli možná více fanoušků než domácí. Rozhodně byli více slyšet! Pokud se postoupí, možná vymyslíme nějakou akci už na semifinále, díky smysluplnému „pokutníčku“ Ing. Schwarzjirga (pokladník) je z čeho brát (smích).

Partneři českého hokejbalu