Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Talentovaný útočník Martin Remiáš září v dresu Jindřichova Hradce.
Talentovaný útočník Martin Remiáš září v dresu Jindřichova Hradce. (autor: TJ HBC Olymp JH)

V 17 letech táhne Jindřichův Hradec. Čekám od sebe více, říká však Remiáš

Datum: 13. 01. 2016
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Jindřichohradecký Olymp, který má za sebou extraligovou zkušenost, se v letošním ročníku zařadil mezi silné prvoligové mančafty. Když se podíváte na produktivitu Jihočechů, tak na druhém místě vyčnívá se 16 kanadskými body ze 14 odehraných podzimních utkání teprve sedmnáctiletý talent Martin Remiáš. Jeho mateřským klubem je druholigová Zliv, v níž začal s prvními hokejbalovými krůčky a nyní cílí na juniorský světový šampionát. „Je potřeba makat a doufat v nominaci,“ nehledá v tom vědu jihočeský ostrostřelec.

O víkendu 16. - 17. ledna se zúčastníte soustředění reprezentace do 18 let. Byl jste z nominace překvapený a těšíte se na kemp?
Na kempy U18 jezdím od prosince 2014 pravidelně. Překvapený jsem nebyl, spíš by mě zamrzelo, kdybych se trenérům do nominace na kemp nevešel. Samozřejmě se těším, hrát v reprezentaci je čest a sen každého hráče. Je to jiný hokejbal, než na klubové úrovni, tudíž to beru z části i jako zpestření.

Vašim mateřským klubem je HBC Zliv, v němž jste na podzim odehrál pět zápasů a připsal si úctyhodných 13 kanadských bodů. Po podzimu se nacházíte na 4. místě, panuje tak s výkony Zlivi v druhé regionální soutěži na jihu Čech spokojenost?
Letos na podzim jsem toho za Zliv moc neodehrál. Preferuji jindřichohradecký Olymp. Třináct bodů za pět zápasů vnímám jako splnění povinnosti lídra týmu. Každý ode mne očekává branky a nahrávky. Ve Zlivi jsem se svoji produktivitou spokojen.

Jak jste se v tomto téměř čtyřtisícovém městečku dostal k hokejbalu?
K hokejbalu ve Zlivi jsem se dostal přes své bratrance, kteří zde nastupovali. Pocházím z vesnice, nedaleko Zlivi, dodnes tam jezdím téměř každý víkend, jelikož už bydlím v Českých Budějovicích, tak dojíždím za babičkou. Hrál jsem hokej a po sezoně jsem neměl co dělat, tak mě kluci přivedli na hokejbal. K prvnímu zápasu za Zliv jsem nastoupil asi v roce 2010 a od roku 2014 zde hraji celou sezonu.

Jak už jste říkal, tak více času trávíte v prvoligovém týmu jindřichohradeckého Olympu, v němž jste se stal teprve v 17 letech útočným tahounem! Navíc jste druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Čím to?
Do Jindřichova Hradce jsem byl také brán od střílení a připravování branek. Šestnáct kanadských bodů v 1. lize je po podzimu slušná vizitka, ovšem, alespoň ne pro mě dostačující. Čekal jsem od sebe rozhodně více! Mám spoustu prostoru ke zlepšení. V Jindřichově Hradci dostávám maximum prostoru na hřišti a já udělám vše pro to, abych ho na jaře zúročil ještě lépe, než na podzim.

Zápasy v první lize mi dají mnohem více než v dorostu

Jak se vlastně upekla spolupráce s Jindřichovým Hradcem a jste v aktuálně sedmém celku dvacetičlenné první ligy spokojený?
Moje angažmá v Olympu se zrodilo právě na již zmiňovaném reprezentačním kempu v prosinci 2014. Viděl mě tam na hřišti gólman Olympu Honza Janák a zeptal se mě, jestli bych nechtěl zkusit první ligu. Neviděl jsem důvod, proč bych měl odmítnout.

Očividně dostáváte ve druhé nejvyšší soutěži hodně prostoru. Jste za to rád a neláká vás hrát spíše se svými vrstevníky, kde byste mohl ještě více vynikat?
Jak jsem již říkal, tak prostoru mám hodně, za což jsem vděčný. Doma mě vždycky učili, abych se rovnal s lepšími a snažil se jim vyrovnat, ještě lépe je překonat. Nechci tady shazovat úroveň dorostenecké ligy, ale v první lize je hokejbal o něčem jiném. Rychlejší, silovější, techničtější... Jsem přesvědčen, že zápasy v první lize mi dají mnohem více, takže rozhodování, zda nastupovat v dorostu nebo už v mužích bylo jednoznačné.

Jaké máte v Olympu cíle pro letošní ročník?
Samozřejmě, že ty nejvyšší! Máme kádr, se kterým můžeme porazit kohokoliv. Výborného trenéra a plastový povrch, který posouvá hokejbal o třídu výš. Jediné, co musíme je, jít do každého zápasu na 100% a dodržovat taktiku, kterou nám trenér určí.

Kolik času týdně věnujete hokejbalu? Dojíždíte na tréninky do Jindřichova Hradce nebo se zaměřujete na individuální přípravu ve Zlivi?
Trénuji jednou týdně v Jindřichově Hradci a to v pátek. V týdnu se připravuji individuálně.

Předloni a vloni jste ještě hrál dorostenecké extraligy hráčů do 16 a 18 let v ledním hokeji za České Budějovice. Co ale letos?
S hokejem jsem skončil před loňskou sezonou. Již druhým rokem se tedy věnuji pouze hokejbalu.

Snažím se dosáhnout co nejvyšší výkonnosti, ale ne na úkor zábavy ze hry!

Očividně patříte mezi hráče, kteří jsou pilní ve střelbě, a produktivita pro ně znamená hodně. Je to tak nebo byste se charakterizoval jinak?
Snažím se být spíše komplexní, než nějaký „šutér“, který stojí celý zápas na kruhu a pálí jeden míček za druhým. Střílím hodně, někdy i na úkor přihrávky na lépe postaveného spoluhráče, to je pravda. Ale věřím, že postupem času se můj přehled ve hře s přibývajícími zkušenostmi zlepší. Takže bych se charakterizoval spíše jako komplexní centr s dobrou střelou.

Dal vám lední hokej dobrou průpravu pro hokejbal, v němž nyní v 17 letech vyčníváte mezi muži?!
Ano, bezpochyby. Hokej mi dal výbornou průpravu, od fyzičky, až po techniku hole, či přehled ve hře. Mé základy z hokeje se snažím přiživovat i nadále.

Na začátku července se bude konat juniorské mistrovství světa v anglickém Sheffieldu. Toužíte po účasti na světovém šampionátu hodně?
Samozřejmě. Každý kluk mého ročníku se chce do kádru probojovat a nejinak je tomu i u mě. Je potřeba makat a doufat v nominaci.

Co pro vás hokejbal znamená a čeho byste v něm chtěl v budoucnu dosáhnout?
Nechci tady říkat, že hokejbal pro mě znamená celý můj život. To rozhodně ne, jsou i důležitější věci. Hokejbal je pro mě odreagování, sport, při kterém se pobavím. Pokud bychom ten sport hráli s přehnanou motivací, která by ústila až do křeče při hře, nemělo by to smysl. Ano, snažím se dosáhnout co nejvyšší výkonnosti, ale ne na úkor zábavy ze hry!

Brankářská hokejbalová škola

Tabulka soutěže

1.Karviná22111:6249
2.Polička22101:4948
3.SK Jihlava22101:5847
4.Snack Dobřany2273:4843
5.Přelouč2267:5739
6.Olymp J.Hradec2285:5839
7.SHC Opava2261:4638
8.HBC Prachatice2271:5036
9.Svítkov Stars2281:7236
10.Jungle Fever2272:7033
11.HBK Bulldogs Brno2257:7927
12.Kelti 20082260:9225
13.Nové Strašecí2253:8625
14.Tygři M.Boleslav2252:10722
15.Plzeň-Litice2241:8111
16.Tatran Třemošná2233:10410

Přehled posledních zápasů

SK Jihlava - Karviná3:6
SK Jihlava - Karviná5:1

Připojte se k hokejbaluPartneři českého hokejbalu